RFID ANT125K-45 (45mm)
RFID ANT125K-45 is an 125 kHz antenna for RFID applications. External coil diameter of 49 mm (Inner Diameter 45 mm). Flat wound of thickness 2mm. For easy adhesion to a surface. For use in applications with tags that use a small antenna such as keyfobs. Inductance 750uH +/- 5%. DC Resistance 7.5 Ohms +/- 5%.
Availability:
48 in stock
SKU: 000143 Categories: , Tags: , ,
Additional information
Frequency
LF
Dimensions(mm)
External diameter 49mm, internal diameter 45mm, thickness 2mm